W mediach

W mediach

auto moto Serwis 5/2018 (255) - wywiad z Panem Andrzejem Senkowskim
2018-06-01
auto moto Serwis 5/2018 (255) - wywiad z Panem Andrzejem Senkowskim
Za granicą upatrujemy największe możliwości rozwoju
- mówi Andrzej Senkowski, prezes firmy Polcar.

W ostatnim czasie nastąpiły fuzje i przejęcia na rynku dystrybucji części, np. przejęcie AD Polska przez LKQ Europe czy przejęcie Stahlgrubera przez LKQ. Czy zmiany te będą miały wpływ na rynek dystrybucji części w Polsce?
A.S. - LKQ przejmuje europejskie firmy już od lat i czekamy na kolejne przejęcia. Ale po przejęciach w samej działalności tych firm nie zmienia się nic lub prawie nic. Ta amerykańska firma ma najwyraźniej inne cele niż zmieniać sposób działania przejętych przez siebie europejskich firm. Na rynku polskim coraz aktywniej zaczyna działać inna firma będąca własnością LKQ -mam na myśli Elit z siedzibą w Czechach. Mimo wszystko ton rynkowi części zamiennych nadal nadają firmy polskie, choć trzeba przyznać, że rośnie liczba podmiotów zagranicznych. Dlatego nie spodziewam się zasadniczych zmian.

Jaki wpływ na działalność niezależnych warsztatów będą miały zmiany na polskim rynku dystrybucji części zamiennych?
A.S. Skoro, moim zdaniem, nie będzie zasadniczych zmian w zakresie dystrybucji części zamiennych, to nie będzie też wpływu na działalność warsztatów.

Podobno marża polskich dystrybutorów części wynosi ok. 20-30%, gdy w Europie Zachodniej 50%. Czy to prawda?
A.S. Jeśli mówimy o narzucie, z którego firmy mają pokryć koszty swego działania, to według naszych obserwacji poziom tak rozumianej marży jest w Polsce znacznie niższy. Znane są przypadki oferowania części bez żadnej marży (narzutu), a nagrodą za sprzedaż ma być 2-3% bonus roczny od dostawcy.

Czy wzorem innych dystrybutorów części Polcar zamierza stworzyć sieć niezależnych warsztatów?
A.S. Polcar praktycznie nie zaopatruje bezpośrednio warsztatów. Tym niemniej dzięki wielu akcjom promocyjnym i unikalnym często zakresom części namawiamy warsztaty do stałej współpracy z naszymi dystrybutorami. Ale zdecydowanie wolimy, gdy warsztaty wybierają nasze części na zasadzie wolnego, nieprzymuszonego wyboru.

Co jest dla Państwa obecnie największym wyzwaniem?
A.S. Obecnie jest to brak miejsca w magazynie.

Jakie są plany rozwoju firmy?

A.S. Planujemy dalsze rozwijanie sieci autoryzowanych odbiorców w kraju (tam, gdzie ich nie posiadamy) oraz oczywiście za granicą, gdzie upatrujemy największe możliwości rozwoju.

 
Polcar
loading